Kompostowanie kontenerowe
Typ CK
Kompostownie kontenerowe HORSTMANN oferują nowoczesną technologię kompostowania frakcji organicznej z wysortowanych odpadów. Technologia optymalizuje przebieg procesu biologicznego zachodzącego w naturze za pomocą środków technicznych. Dzięki temu poszczególne fazy procesu kompostowania ulegają znacznemu skróceniu. Sterowanie i nadzór nad procesem odbywa się w pełni automatycznie. Modułowa budowa systemu umożliwia dostawę urządzeń o wydajności od 3.000 do 24.000 t rocznie.
Moduł podstawowy składający się z 8 kontenerów kompostujących osiąga wydajność ok. 3000 t/rok przy gęstości materiału wsadowego ok 600 kg/m3 . Do instalacji modułu podstawowego potrzeba utwardzonego, betonowego placu o powierzchni ok. 350 m2, o wymiarach ok. 10m x 35m (szerokość x długość) w którym zostaną wbetonowane specjalne szyny pod kontenery.
Po przygotowaniu materiału wsadowego zostaje on załadowany do kontenera kompostującego z wykorzystaniem ładowarki kołowej. Napełnione kontenery przekazane zostają do sekcji intensywnego kompostowania gdzie podłączone zostają do systemu na- i odpowietrzającego. Proces intensywnego kompostowania trwa około 14 dni, a sterowanie i kontrolę nad nim przejmuje komputer. Umożliwia on pełną kontrolę wszystkich parametrów procesu kompostowania tzn. temperatury minimalne i maksymalne w każdym z kontenerów, czas napowietrzania, wilgotność, całkowitą długość trwania procesu kompostowania w każdym kontenerze. Istnieje możliwość nawilżania powietrza dolotowego. W czasie fazy intensywnej powietrzne opuszczające kontenery poprzez system rurociągów odpowietrzających przechodzi przez filtr biologiczny, który oczyszcza je z nieprzyjemnych zapachów. Oczyszczanie z odorów prowadzone jest jednofazowo poprzez biofiltr. Również nadmiar wody procesowej powstającej w czasie fazy intensywnej zostaje rurociągiem odprowadzony do kanalizacji technologicznej.
Oczyszczanie z odorów prowadzone jest jednofazowo poprzez biofiltr. Również nadmiar wody procesowej powstającej w czasie fazy intensywnej zostaje rurociągiem odprowadzony do kanalizacji technologicznej. W fazie dojrzewania konieczne jest przerzucanie pryzm kompostu w celu napowietrzania materiału.